Idealny krem z filtrem na lato

Słońce  dociera do nas jako promieniowanie ultrafioletowe UVB oraz UVA. Oba rodzaje promieni są niebezpieczne – pierwsze z nich przenikają tylko do naskórka, powodują nie tylko poparzenia, ale przede wszystkim bezpośrednio przyczyniają się do powstania zmian nowotworowych, natomiast promienie UVA docierają znacznie dalej, ponieważ aż do skóry właściwej. Jedynym sposobem na zniwelowanie szkodliwego wpływu promieni słonecznych jest stosowanie kremów ochronnych. Poza tym należy starać się unikać przebywania na słońcu, powinno się chować w cieniu lub w miarę możliwości pozostawać w domu. Piękna, brązowa opalenizna latem jest bardzo modna. Trzeba opalać się w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu pozostawać pod wpływem słońca. Wbrew pozorom słońce jest to bardzo niebezpieczne i może przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu.

Opalanie tylko z odpowiednim kremem

Stosowanie kremów z filtrami ochronnymi jest szczególnie ważne w trakcie opalania. To właśnie wtedy skóra jest najbardziej narażona na bezpośredni i długotrwały kontakt z promieniami słonecznymi. Przebywając na plaży, bardzo często można zauważyć sytuacje, w których zatroskane mamy dokładnie smarują kremami wyłącznie swoje pociechy, zapominając o tym, że dla osób dorosłych promienie słoneczne są równie niebezpieczne. Oczywiście bardzo ważne jest, aby nie przebywać na słońcu zbyt długo oraz nie opalać się w godzinach, gdy jest ono najostrzejsze, czyli pomiędzy godzinami 11 i 15. Ważna jest jeszcze jedna zasada. Należy osłaniać znamiona. Nie powinno się wystawiać ich na słońce. Wystarczy zaklejenie plastrem. Wybierając krem do opalania, należy decydować się na produkty o najwyższym stopniu ochrony, najlepiej, jeśli będą wodoodporne.

Karnacja skóry, a krem do opalania

Wyróżniamy kilka rodzajów skóry:

  • fototyp I: blada skóra, piegi, włosy jasne – blond lub rude, oczy niebieskie lub zielone. Skóra trudno się opala, szybko dochodzi do powstania poparzeń. W tym przypadku należy stosować krem ochronny o oznaczeniu SPF 50,
  • fototyp II: jasna skóra, włosy blond, oczy niebieskie lub zielone. Podczas opalania szybko dochodzi do powstania poparzeń. Trzeba zdecydować się na zakup preparatu o SPF co najmniej 30,
  • fototyp III: karnacja ciemniejsza, lekko śniada, włosy ciemny blond lub brązowe, oczy brązowe lub niebieskie, zielone. Skóra dość szybko się opala, rzadko powstają poparzenia. Krem o SPF 20,
  • fototyp IV: ciemna karnacja, ciemne włosy, brązowe oczy. Poparzenia raczej nie powstają, a skóra szybko się opala. Dla ochrony wystarczy stosować preparat o SPF 15.

Jak widać powyżej, to właśnie od karnacji skóry zależy, jaki krem będzie odpowiedni. Im ciemniejsza, tym potrzebny jest niższy poziom ochrony. Oczywiście nie stanie się nic złego, jeśli zastosujemy krem o wyższym poziomie SPF. Nie powinno się jednak stosować kremów o niższym SPF, niż zalecany. W tym miejscu warto dodać, że jeśli nie mamy możliwości zakupu odpowiedniego preparatu, lepsze jest stosowanie dostępnego środka, zamiast całkowitej rezygnacji z ochrony.

Karolina

1 Reply to “Idealny krem z filtrem na lato”

  1. Mam jasną karnację. Zawsze miałam problem z doborem odpowiedniego kremu do opalania. Świetny artykuł, merytoryczny i pomocny.

Comments are closed.