• Home
  • Poradniki
  • Korekcja małżowin usznych – jakie są wskazania do plastyki uszu?

Korekcja małżowin usznych – jakie są wskazania do plastyki uszu?

Plastyka uszu, czyli inaczej korekcja małżowin usznych, jest zabiegiem, który wykonuje się już u dzieci. Jakie są główne wskazania do jego przeprowadzenia? Na czym on polega? Czy wymaga znieczulenia ogólnego? Zobacz najważniejsze informacje na temat tej procedury!

Otoplastyka – czym jest plastyka uszu?

Zabiegi chirurgii plastycznej są obecnie wybierane bardzo często przez wiele osób, by poprawić swój wygląd. Do najczęściej prowadzonych procedur plastycznych zaliczana jest otoplastyka, czyli inaczej plastyka uszu, małżowin usznych.

Zabiegi plastyczne uszu przeprowadzane są głównie wtedy, gdy mają one nieodpowiednie ułożenie oraz odstają od głowy, natomiast mogą być też wykonane z innych wskazań. Polegają one wtedy na odpowiednim wycięciu tkanek i ukształtowaniu ich tak, aby nadać uszom atrakcyjny wygląd.

Wskazania do zabiegu plastycznego uszu

Plastyka uszu ma bardzo szerokie przeznaczenie. Zabieg ten przeprowadzany jest między innymi wtedy, gdy dochodzi do poniższych problemów:

  • Odstawanie uszu od czaszki,
  • Zbyt duże uszy,
  • Naderwanie uszu,
  • Uszy kalafiorowate,
  • Nadmierne naciągnięcie uszu,
  • Kolczyki tunelowe – w celu zszycia uszu.

Jak widać, otoplastyka jest zabiegiem wszechstronnym i może ona odnosić się zarówno do całej małżowiny usznej, w tym jej wielkości i położenia, jak i do płatka uszu, który może być uszkodzony na skutek noszonych kolczyków.

Od jakiego wieku można wykonać zabieg korekcji uszu?

Zabiegi korekcji uszu są jednymi z najczęściej prowadzonych zabiegów plastycznych u dzieci. Wiele z nich ma problem z odstającymi uszami, co jest powodem do kompleksów. Właśnie dlatego rozwiązaniem jest wtedy wykonanie zabiegu plastycznego.

Korekcja uszu może być wykonana już u dzieci poniżej 10 roku życia, dlatego też nie trzeba czekać z nią aż do wieku nastoletniego. Najlepiej zatem udać się do gabinetu chirurgii plastycznej, na przykład raczkowska.pl w Krakowie, aby skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy wykonanie zabiegi jest już możliwe.

Na czym polega zabieg plastyki uszu?

Procedura ta jest zależna przede wszystkim od wskazań, dlatego też będzie ona różniła się zależnie od tego, z jakim zakresem i obszarem zabiegu mamy do czynienia.

W przypadku odstających uszy zabieg będzie polegać na usunięciu tkanek za uszami oraz na ich zszyciu, co spowoduje wtedy przybliżenie małżowin usznych do czaszki. Z kolei w przypadku plastyki płatka ucha najczęściej stosuje się technikę usuwania tkanek i zszywania ich, by nadać płatkom atrakcyjny wygląd.

Zabiegi tego typu prowadzone są głównie w znieczuleniu ogólnym, dlatego też konieczne jest wtedy wykonanie wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem. Narkoza powoduje, że pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych podczas zabiegu.

Trzeba też pamiętać o tym, że dla powodzenia procedury bardzo ważna jest odpowiednia rekonwalescencja – wskazuje chirurg z kliniki raczkowska.pl. Trzeba nosić wtedy specjalne opaski oraz chronić małżowiny uszne przed odkształcaniem, co może zniweczyć działania chirurga. Dzięki temu efekty zabiegu będą najlepsze.