• Home
  • Poradniki
  • Chirurgia stomatologiczna – kiedy trzeba z niej skorzystać?

Chirurgia stomatologiczna – kiedy trzeba z niej skorzystać?

Zabiegi zaliczane do kategorii chirurgii stomatologicznej mają bardzo szerokie zastosowanie. W jakich sytuacjach konieczne będzie udanie się do gabinetu lub kliniki, by skorzystać z zabiegów chirurgicznych jamy ustnej?

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgią stomatologiczną nazywa się rodzaj zabiegów chirurgicznych prowadzonych głównie w obrębie jamy ustnej. Aby je wykonywać, stomatolog musi mieć odpowiednie przygotowanie chirurgiczne.

Zabiegi tego typu są obecnie prowadzone w różnych gabinetach oraz klinikach stomatologicznych. Podlegają one również refundacji przez NFZ, natomiast tylko w wybranym zakresie. Pełna gama usług jest natomiast dostępna w prywatnych placówkach.

Zastosowanie chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna ma bardzo rozległe zastosowanie, dlatego też jest ona używana z wielu wskazań. Kiedy konieczne będzie wykonanie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej u pacjenta?

Chirurgiczne usuwanie zębów

Najczęściej metody chirurgiczne wykorzystuje się w przypadku usuwania zębów, gdy standardowa metoda ich wyrywania nie jest dostępna.

Dotyczy to między innymi przypadków, gdy ząb jest nieprawidłowo położony, nie wyrósł z dziąsła, czyli jest zatrzymany, jest on zniszczony, więc jego usunięcie kleszczami nie jest możliwe. Zabieg chirurgiczny pozwala wtedy na bardzo dokładne usunięcie zęba oraz jego korzeni.

Implantologia

Również zabiegi chirurgii stomatologicznej są bardzo popularne wtedy, gdy pacjent decyduje się na wszczepienie implantów zębowych. Używane są one wtedy nie tylko do usunięcia zęba, który ma być zastąpiony implantem, ale również do plastyki kości, podniesienia dna zatoki szczękowej oraz do samego wszczepiania implantu w kości.

Zabiegi periodontologiczne

Kolejnym zastosowaniem chirurgii stomatologicznej jest prowadzenie różnych typów zabiegów periodontologicznych, czyli związanych z chorobami dziąseł, a dokładnie tkanek przyzębia.

Usuwanie zmian w jamie ustnej

Techniki chirurgiczne znalazły też zastosowanie w przypadku widocznych w jamie ustnej zmian, na przykład ropni. Możliwe jest wtedy ich bezpieczne usunięcie.

Podcięcie wędzidełka

Zbyt krótkie wędzidełko pod językiem może powodować problemy z wymową. W takiej sytuacji przeprowadza się chirurgiczny zabieg jego podcięcia w gabinecie stomatologicznym.

Ortodoncja

Zabiegi wykorzystuje się między innymi w przypadku nieprawidłowo położonych zębów, konieczności zamontowania mikro implantów wspomagających leczenie ortodontyczne.

Więcej informacji dotyczących zabiegów stomatologii chirurgicznej można znaleźć pod adresem Kliniki Ziętek Clinic, która specjalizuje się w ich prowadzeniu: https://zietekclinic.com/uslugi/chirurgia-stomatologiczna/.

Czy zabiegi chirurgii stomatologicznej są bolesne?

Bardzo często pacjenci obawiają się zabiegów chirurgii stomatologicznej. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ stosuje się wtedy odpowiednio dobrane znieczulenia.

Wiele prywatnych placówek, na przykład Klinika Ziętek Clinic, wykorzystuje obecnie zaawansowane metody znieczuleń, aby zapewnić pacjentom najwyższy komfort podczas zabiegów chirurgicznych.

Poza standardowymi znieczuleniami wykorzystuje się również innego rodzaju znieczulenia, w tym znieczulenia komputerowe, sedację oraz narkozę, czyli leczenie w znieczuleniu ogólnym.

Wybór dobrej kliniki albo gabinetu powoduje, że zabiegi chirurgii stomatologicznej odbywają się bez nieprzyjemnych dolegliwości i stresu.

Wobec tego chirurgia stomatologiczna ma bardzo rozległe zastosowanie w przypadku leczenia zębów. Dzięki niej można uzyskać skuteczne efekty, aby zadbać o zdrowie i atrakcyjny wygląd swojego uśmiechu.