Jak dbać o skórę zimą

Mróz, wiatr, smog – zimą skóra nie ma łatwo. Niesprzyjające warunki pogodowe powodują jej przesuszenie, szarzenie i brak blasku. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować skórę zimą.

Na skórze człowieka znajduje się więcej receptorów zimna niż ciepła, dlatego też zimno odczuwa się bardziej, dotkliwiej. Skóra również nie lubi zimna. Zwłaszcza ujemnych temperatur. Trzeba o nią wówczas dbać w szczególny sposób. Odżywienie i nawilżenie to podstawa.

Jak pielęgnować skórę zimą?

Bardziej zimą ucierpi skóra sucha i wrażliwa niż tłusta i mieszana. Dowiedziono bowiem, że skóra tłusta lepiej znosi niskie temperatury. Również cera naczynkowa nie lubi zmienności temperatur. Szkodzi jej nagła zmiana temperatury. Mróz negatywnie wpływa na skórę naczynkową.

Jaki krem na zimę?

Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie, jaki krem na zimę kupić to najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jaką masz skórę, z jakimi potrzebami.

Najważniejsza jest ochrona i nawilżanie. Dobry krem na zimę powinien zawierać nawilżający kwas hialuronowy, odżywcze ceramidy, kwasy tłuszczowe, witaminę E, koenzym Q10 oraz substancje, które będą łagodzące, czyli np. alantoinę czy aloes.

Sucha skóra będzie wdzięczna za krem bardziej odżywczy, bardziej tłusty, ochronny, z kolei cera tłusta i mieszana woli kremy lżejsze lub emulsje.

Wychodząc na zewnątrz w duży mróz koniecznie trzeba skórę zabezpieczyć kremem, typowo na porę zimową. Lekkie kremy nawilżające zawierają w sobie dużo wody, co nie będzie korzystne przy dużym mrozie. W taką pogodę lepiej sprawdzą się kremy tłuste, które będą bardziej chroniły skórę.

Czy zimą trzeba stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym?

Wbrew pozorom, tak! Choć wydawać, by się mogło, że zimą nie ma takiej potrzeby to jednak wtedy również dociera do nas promieniowanie, zwłaszcza promieniowanie UVA odpowiadające za starzenie się skóry. Zimą skóra może tolerować nawet cięższy krem z filtrem niż ten, którego używa się latem. Będzie to dodatkowa ochrona przed mrozem.

zdjęcie_krem_pomadka

Pomadka ochronna do ust – jak najlepsza?

Nie można zapominać o ochronie ust. Zimą wysuszają się szczególnie mocno. Dobrze jest, więc przed każdym wyjściem na mróz posmarować je pomadką ochronną lub po prostu tłustym kremem. Aby zregenerować wysuszone już usta można na noc posmarować je miodem, który nawilży je oraz będzie miał działanie odżywcze i regeneracyjne.

Jaki krem do rąk na zimę?

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy krem do rąk na zimę to weź pod uwagę wiele czynników. Jeśli wychodzisz na zewnątrz i będziesz przebywać na mrozie, wówczas możesz posmarować dłonie kremem tłustym, i założyć rękawiczki. Jeśli jednak masz wysuszone dłonie, a musisz nimi pracować np. przy komputerze wówczas tłusty krem może być niekomfortowy. W takiej sytuacji w dzień stosuj lżejsze kremy nawilżające, a te mocno odżywcze nakładaj na dłonie na noc, dodatkowo zakładając rękawiczki. Bawełniane rękawiczki sprawią, że substancje odżywcze z kremu będą lepiej się wchłaniały, ale również będzie to ochrona pościeli i piżamy przed tłustym kremem.