• Home
  • Poradniki
  • Badanie USG – na czym polega? Rodzaje, zastosowanie, ceny

Badanie USG – na czym polega? Rodzaje, zastosowanie, ceny

Nowoczesna diagnostyka medyczna pozwala na szybkie uzyskanie informacji dotyczących stanu zdrowia pacjentów. W tym celu bardzo często wykorzystuje się także badania USG. Co warto o nich wiedzieć? Zobacz, na czym dokładnie one polegają, jakie są ich główne rodzaje, wskazania do badań oraz ceny.

Na czym polegają badania USG?

Badania ultrasonograficzne, inaczej badania USG polegają na użyciu ultradźwięków, które odbijają się od tkanek ludzkiego ciała i powracają do aparatu, który następnie na tej podstawie potrafi wygenerować ich obraz.

Badania USG są badaniami nieinwazyjnymi, bezbolesnymi, które mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też obecnie wykorzystuje się je często do tego, aby przeprowadzić badania kontrolne, diagnostyczne, a także stosuje się je w trakcie różnych zabiegów medycznych, by nadzorować ich przebieg.

Ze strony pacjenta najczęściej badania USG nie wymagają żadnego szczególnego przygotowania, poza badanami układu pokarmowego i moczowego, gdy konieczne jest właściwe przyszykowanie się do nich, aby były one udane i dały wiarygodne wyniki.

Rodzaje badań USG. Jakie narządy można dzięki nim zbadać?

Za pomocą badań USG można przeprowadzić diagnostykę wielu narządów ludzkiego ciała. Jakie rodzaje tych badań prowadzone są najczęściej?

Wśród głównych rodzajów badań USG zaliczane są:

  • badania USG jamy brzusznej, brzucha – polegają one na skontrolowaniu narządów znajdujących się w jej obrębie, na przykład jak wątroba, drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy, trzustka, jelita, nerki, pęcherz moczowy
  • badanie USG układu moczowego – polega na przeprowadzeniu oglądu nerek oraz pęcherza moczowego i moczowodów
  • badanie USG tarczycy – stosowane jest w diagnozowaniu jej dolegliwości jak nadczynność, niedoczynność, choroba Hashimoto
  • badanie USG węzłów chłonnych – pozwala na sprawdzenie ich stanu w przypadku powiększenia węzłów, wykrycia guzków
  • badanie USG układu płciowego u kobiet – może być ono prowadzone przez powłoki brzuszne albo przez pochwę, pozwala na ocenę budowy macicy, jajników, jajowodów
  • badanie USG jąder – prowadzone u mężczyzn w celu diagnostyki ich dolegliwości
  • badanie USG prostaty – wykonuje się je u mężczyzn w przypadku podejrzenia dolegliwości tego narządu
  • badanie USG piersi – kontrolne i diagnostyczne badanie u kobiet
  • badanie USG w ciąży – szeroka gama badań, między innymi USG 3D/4D, które pozwala na sprawdzenie rozwoju dziecka i wykonanie badań przesiewowych
  • badanie USG Doppler – rodzaj badania prowadzonego w przypadku podejrzenia dolegliwości układu krążeniowego, ponieważ pozwala ono na kontrolowanie przepływów krwi w naczyniach krwionośnych
  • inne rodzaje badań USG – badania tkanek miękkich, stawów

Badania USG – gdzie są dostępne?

Z badań ultrasonograficznych można skorzystać obecnie w wielu placówkach medycznych – w ramach NFZ, czyli bezpłatnie dla osób ubezpieczonych, a także prywatnie, na przykład można zdecydować się na USG w Instytucie Boczarska w Oświęcimiu, gdzie dostępna jest pełna paleta badań.

Aby dowiedzieć się więcej na temat miejsc, gdzie prowadzone są badania USG, warto skorzystać z internetu. Można dzięki temu dowiedzieć się, gdzie aktualnie są one prowadzone, a także sprawdzić cenniki.

Jakie są ceny prywatnych badań USG?

W prywatnych placówkach medycznych za badania USG trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jakie są wydatki związane z tego typu badaniami?

Ceny zależne są głównie od typu badania. Przykładowo za badanie USG tarczycy trzeba będzie zapłacić około 150 złotych, natomiast badanie całej jamy brzusznej może być już kosztem 250 złotych.