Jakie objawy skonsultować z ginekologiem?

Wizyta u ginekologa dla wielu kobiet jest stresująca i krępująca. W określonych przypadkach będzie ona jednak niezbędna dla zdrowia. Jakie objawy warto skonsultować z lekarzem ginekologiem? Jak często powinno się chodzić do niego w celach profilaktycznych?

Czym zajmuje się lekarz ginekolog?

Ginekolog jako specjalista w dziedzinie ginekologii oferuje kompleksową pomoc pacjentkom w przypadku różnych schorzeń ginekologicznych. Również może on zajmować się prowadzeniem ciąży oraz odbieraniem porodów, gdy jest położnikiem.

W gabinecie ginekologicznym można skorzystać ze wsparcia w zakresie diagnostyki dolegliwości oraz ich leczenia za pomocą różnych metod – farmakoterapii, zabiegów.

Również ginekolog może dobrać odpowiednie metody antykoncepcji dla pacjentek, na przykład z wykorzystaniem tabletek – pigułek antykoncepcyjnych, zastrzyków, implantów, wkładek domacicznych i innych.

Jak często chodzić do ginekologa?

Najczęściej zaleca się profilaktyczne wizyty u ginekologa w okresie od 6 miesięcy do 1 roku, jeżeli nie pojawiają się żadne dolegliwości – wskazuje specjalista z klinikagalena.pl, która oferuje konsultacje ginekologiczne w Bielsku Białej.

Ginekolog może również zalecić, jak często udawać się do gabinetu w konkretnych przypadkach, na przykład u osób po leczeniu może być to jedna wizyta na 3 miesiące, by kontrolować stan zdrowia.

Jakie objawy skonsultować z ginekologiem?

Do gabinetu ginekologicznego należy również udać się w przypadku, gdy obserwowane są określone objawy wskazujące na choroby układu płciowego u kobiet. Jakie z nich należy skonsultować z lekarzem? Są to głównie:

Swędzenie, pieczenie okolic intymnych, upławy

Takie objawy wskazują przede wszystkim na toczące się infekcje, głównie bakteryjne, ale również grzybicze. W takim przypadku lekarz ginekolog może zalecić odpowiednie leczenie, na przykład z użyciem środków miejscowych albo ogólnoustrojowych. Aby dobrać odpowiednią metodę leczenia, wykonuje się również diagnostykę polegającą na pobraniu wymazów z pochwy.

Zaburzenia miesiączkowania

Gdy miesiączka jest nieregularna, pojawia się po okresie znacznie dłuższym albo krótszym od 28 dni, w takim przypadku konieczne będzie również skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem. Wskazaniem są również dolegliwości jak pojawiające się wtedy bóle, skurcze, a nawet omdlenia, a ponadto plamienia pomiędzy miesiączkami, przed miesiączką.

Zaburzenia miesiączkowania najczęściej powiązane są z zaburzeniami hormonalnymi, natomiast mogą one również wynikać z endometriozy, mięśniaków macicy. Wskazane jest wtedy wykonanie badań hormonalnych oraz USG narządów rodnych.

Wyczuwane zmiany w piersiach

Z lekarzem ginekologiem należy również skonsultować wyczuwane zmiany w piersiach, na przykład jak guzki, bolesność. Mogą one wskazywać na nowotwór piersi, ale też na inne, niegroźne zmiany.

Gabinet ginekologiczny – jak go wybrać?

Szukasz dobrego ginekologa? Obecnie w branży działa wiele poradni, klinik i gabinetów lekarskich prywatnych, a także z pomocy można skorzystać w ramach NFZ. Gdy potrzebny jest ginekolog w Bielsku Białej, można skorzystać z każdej z tych opcji.

Wiele kobiet decyduje się na prywatne konsultacje ginekologiczne. Za ich powodzeniem stoi głównie łatwa dostępność, ponieważ do lekarza można dostać się nawet z dnia na dzień. Dodatkowo pacjentki często wskazują na wyższą jakość opieki oraz łatwiejszy dostęp do nowocześniejszych zabiegów i leków.

W przypadku wizyt na NFZ osoby ubezpieczone nie muszą ponosić kosztów, jednak dostanie się do lekarza może być dość trudne, ponieważ wolne terminy niekiedy są dostępne dopiero za parę miesięcy.